Form Factor

Jedná se o standard, který určuje, jak se mají vyrábět nejen základní desky, ale také skříně (case) a zdroje napájení. Odlišností mezi provedením staršího AT a ATX je celá řada. Zatímco k napájení základních desek AT bylo zapotřebí dvou 6 kontaktových konektorů. Které do desky přiváděly napětí 5 a 12 voltů, do desek standardu ATX přiváděl napětí jeden konektor, a to, nejen 5 a 12 V, ale i 3.3 V.

            Další rozdíl můžeme shledat v tom, že konektory, které mají být vyvedené na zadním panelu skříně, jsou v provedení ATX přímo na okraji desky, kdežto konektory desek AT musely být propojeny se zadní stěnou case datovými kabely. Jedná se především o sériové a paralelní porty.

            Další podstatný rozdíl spočívá v samotném zapínání zdroje. AT zdroje byly zapínány a vypínány síťovým vypínačem na počítači, kdežto ATX zdroje se zapínají a vypínají přímo z desky, toto umožňuje například softwarové vypnutí počítače.

Existuje několik typů, např.:

ATX – vytvořen firmou Intel v roce 1995. Dnes patří k nejpoužívanějším.

microATX – zmenšená verze ATX. O 25 % kratší. Obsahuje méně rozšiřujících slotů. Dnes patří k nejpoužívanějším zejména v kancelářských počítačích.

PC/XT – vytvořen firmou IBM. První deska pro domácí počítače. Vzhledem k tomu, že měla otevřenou specifikaci, tak bylo vyráběno mnoho jejích klonů a stala se de facto standardem.

AT form factor (Advanced Technology) – vytvořen firmou IBM. Následovník PC/XT a předchůdce ATX. Velmi populární za éry procesorů Intel 80386.

Baby AT – zmenšená varianta AT.

ETX – používán v embedded počítačích.

NLX – nízkoprofilová základní deska. Vytvořena v roce 1997.

BTX (Balanced Technology Extended) – vytvořen firmou Intel. Měl nahradit ATX. Lepší chlazení a napájení. Příliš se neujal.

Mini-ITX – velmi malé. Malá rozšiřitelnost. Používá se převážně pro multimediální centra. Od firmy Via.